pondělí 10. října 2011

Workshop část 2.


Čtyři dny, dvě vytištěné serigrafie, šestnáct účastníků workshopu a skvělá atmosféra s em.en. a dprchalu, studenty z Helichovky a chemárny, sítotiskaři, výtvarníky, profesory, organizátory ze Sítotiskového svazu ČR spolu se sítotiskovou čtyřkou z Trenčína. Pocvičili jsme se ve slovenčině a směju se ještě dnes. Tak co jsme tam v té Jihlavě ty čtyři dny dělali? Serigrafii.

 

Serigrafie je grafická technika tak trochu na "okraji", právě pro svou sériovost. Serigrafie má však svá pevná pravidla: z každé šablony můžete vytisknout pouze 200 grafik (listů), které se číslují, stejně jako tištěné listy ostatními grafickými technikami (litografie, suchá jehla, monotyp, linoryt...) Nejdůležitější je zásadní a odlišná věc od běžného sítotisku. Tisková sítotisková šablona pro grafiku musí být vytvořena vlastní rukou výtvarníka = ručně, nejlépe bez pomoci počítače, kopírky a skenru. Je několik způsobů jak se obraz na šablonu přenáší nebo přímo na ní vytváří - maluje.


Klasický způsob je malování nebo kreslení obrazu na pauzovací papír. Používá se černá tuš, tužka, ale i fix. Každý vytváří jinou strukturu, stopu, stíny, plochy, které lze skvěle využít při tisku. Oni to sítotiskaři nemají rádi, když chcete udělat sítotiskovou šablonu a přinesete jim stínovaný obrázek. Hned vám ho převedou v počítači na jasně černé temné body a je po stínu. Serigrafie nad šrafováním tužkou jásá.Kresba na pauzáku se pak na šablonu přenáší klasickým chemickým způsobem. Ovrstvená šablona emulzí, osvit, vymytí emulze, vysušení šablony, retuš a může se tisknout.
 

Šablonu lze i vyřezat do speciální fólie = filmu, tato technika se nazývá nepřímá šablona. Vyřezaný obrázek se položí na ovrstvenou sítotiskovou šablonu, osvítí a vyvolá.


Další z technik je přímá malba vykrývacím roztokem na sítotiskovou šablonu. Malovat můžete štětcem volně z ruky, ale i tupovat molitanem, tiskat, cákat apod. Při tomto postupu vám může na jeden obrázek stačit jedna sítotisková šablona, kde pracujete a tisknete od nejsvětlejší barvy a mezi tisky zakrýváte vykrývacím roztokem postupně prostor v obrázku.


Velmi pečlivě jednotlivé druhy technik a způsoby serigrafie popsal Luděk K., také účastník workshopu. Na šablonu se dá kreslit i mastnými pastely, voskem.....


Sítotiskové šablony jsou hotové. Namíchat tu správnou barvu nebo lazuru a šlo se tisknout. Mimochodem lazura je úžasná průhledná barva, což jsem si taky hned vyzkoušela.

 

A byl večer. Někdo stihl natisknout i tři a více barev na své grafice. Vyčerpaní jsme nasedli do vozů a odjeli nocovat do nedaleké chaloupky. V noci se nám zdálo jak tiskneme, tvoříme šablony a mícháme barvy. 

10 komentářů:

 1. To je krása, musel to být skvělý zážitek :-)

  OdpovědětVymazat
 2. To bych si někdy chtěla vyzkoušet! Krásné!

  OdpovědětVymazat
 3. Svatavo, jsem moc ráda, že jsem narazila na tvůj blog. Ještě ho musím pořádně prozkoumat. :)
  Ten workshop úpřímně závídím. Doufám, že se bude opakovat a opět v Jihlavě (bydlím cca 3 km od Jihlavy). Chaloupku ve Vysouké znám, ženil se tam bratranec :) a já když jsme bydleli přímo v Jihlavě v podnájmu často projížděla kolem na kole, je tam krásně. Na SUŠG jsem chodila na kurzy kresby a malby, ale to už je dávno...
  Pak jsem odešla do Prahy na vysoukou a nějak se mi malování vytratilo ze života, teď se k němu vracím. Začal mě zajímat i sítotisk hlavně na textil, ale zatím o něm vím jen pramálo, četla jsme tvůj článek na fleru... díky za inspiraci a budu se těšit na další příspěvky
  ŠK

  OdpovědětVymazat
 4. Těším se na další část, zajímavé...

  OdpovědětVymazat
 5. Milá Svatko, sítotisk... srdeční záležitost. Krásný objev pro mě tady tu.
  Díky

  OdpovědětVymazat
 6. Smilearrow Find best products values got thousands of online top most bought items key points, rankings, price, photos lot of cool stuff to get from

  OdpovědětVymazat
 7. In 2019, Adidas and Under Armour took most of the places in top 10. The Best Basketball Shoes doesn’t only depend on the shoe but also on the player. Be tricky enough in choosing your best fit.

  OdpovědětVymazat